Boj s časom

Včasné zaregistrovanie nežiaduceho horenia a prijatie potrebných opatrení môžu zabrániť vzniku, alebo aspoň rozšíreniu požiaru a zamedziť tak vzniknutým škodám. Urýchlením prijatých opatrení je možné čo najviac minimalizovať vzniknuté škody. Tu rozhoduje čas....

Väčšina požiarov začína tlením horľavého materiálu. Ohnisko má v čase tlenia ešte malú ničivú energiu. Obyčajne v uzavretých priestoroch dôjde k úbytku kyslíka a často sa oheň sám uhasí. Pokiaľ v priestoroch nie sú prítomní ľudia, vzniknutá škoda je zanedbateľná.Nie je to ale tak vždy.

Pre nedostatok kyslíka pri horení sa uvoľňuje nebezpečný plyn kysličník uhoľnatý (CO), ktorým sa môžu udusiť prítomní ľudia. Pri dlhodobom tlení vzniká z ohniska uvoľneného kysličníka uhoľnatého, nebezpečná koncentrácia výbušného plynu. V tomto štádiu, ak dôjde k uvoľneniu zápalnej energie z ohniska alebo k iskreniu, napr. elektrického zariadenia, dôjde ku vznieteniu tejto výbušnej zmesi a horenie prechádza do štádia, keď už nie je možné v objekte zachrániť takmer žiadny majetok.

Čo je vlastne požiar?

Pojem horenie možno definovať ako chemickú, oxidačno-redukčnú reakciu, pri ktorej horľavá látka reaguje s oxidačným prostriedkom, mení svoje základné chemické vlastnosti a pri tejto reakcii sa uvoľňuje teplo a vyžaruje svetlo.

Podľa zákona je požiarom každé nežiaduce horenie, pri ktorom vznikajú škody na majetku alebo životnom prostredí, následkom ktorého je usmrtená alebo zranená fyzická osoba či uhynuté zviera. Požiar je tiež nežiaduce horenie, pri ktorom sú ohrozené životy alebo zdravie fyzických osôb, zvieratá, majetok alebo životné prostredie.

Nebezpečenstvá požiaru

Väčšina požiarov vzniká z nedbanlivosti. Často je to zle udusený ohorok cigarety, neodborne vykonaná elektroinštalácia alebo porucha samotného elektrospotrebiča.
Dnešný moderný Svet si nevieme predstaviť bez rôznych drobných elektrospotrebičov, ktoré sú nie vždy umiestnené na vhodnom nehorľavom podklade, nechávame ich bez dozoru nepretržite zapojené v zásuvkách. Nebezpečným zdrojom požiaru môžu byť aj nabíjačky malých akumulátorov, ktoré pri poruche môžu explodovať. V čoraz krutejšom konkurenčnom boji, najmä v čase krízy, to môže byť aj podpaľač.

FD8030
FD8030


DOP 40 / 100m
DOP 40 / 100m


DB7100
DB7100


FS5200E
FS5200E


FD8020
FD8020


Od 26.7.10 [+/-]
Dnes:
Včera:
Predvčerom:
140
569
529

+40
Tento týždeň:
Minulý týždeň:
Predminulý týždeň:
2283
3398
2511

+887

Lineárny hlásič

DOP-40_nastavenieLineárny hlásič (5-100m) sa nastavuje veľmi jednoducho tromi skrutkami za pomoci zabudovaného silného laserového dela. 

Inštaluje sa bez prítomnosti napájacieho napätia od ústredne, bez pomoci diagnostickej pomôcky. Je potrebná iba jedna 9V batéria na vybudenie laserového paprsku a jeden malý krížový skrutkovač.

dop40

IFS - inteligent FireAlarm Systéms
Napísal Ado Kamen   
Utorok, 07 September 2010 12:16

  • samo-/ alebo ručná adresácia prvkov na kruhovej linke bez potreby použitia pomôcok
  • odbočky s možnosťou samo-/ alebo ručná adresácia
  • pridávanie prvkov bez potreby pomôcok / systém rozpozná pridaný prvok, ktoremu treba zadať iba adresu 1-125 v hociakom poradí, ak to projekt vyžaduje, priradiť k zóne, z ktorej automaticky preberá potrebné náväznosti, alebo sa väzba upraví podľa potreby
  • možnosť použitia PS2 klávesnice namiesto notebooku
  • možnosť programovania na diaľku cez zdielané siete bez potreby reštartu po ukončení programovania
  • t1/t2 pre každú zónu, ktorých môže byť až 250
  • zariadenia v sieti môžu pracovať v rôznych jazykoch
  • netreba sa starať o použitie izolátora, aby v prípade požiaru bola splnená požiadavka EN 54-2.
  • v prípade dvojpólového skratu na linke IFS 7002 nedôjde k výpadku ani jedinej adresy na linke. Izolátory v detektoroch sú zabudované totiž v oboch smeroch a pri zistení rozdielu napätí 11,4 V bezpečne oddelia skratované miesto na linke bez toho, aby hlásič s aktívnym izolátorom bol vynechaný zo stráženia. 2 hlásiče v blízkosti skratu oznámia miesto skratu zápisom udalosti, aj blikaním 1Hz u oboch hlásičov požiaru, medzi ktorými je dvojpólový skrat na linke. Táto samo-diagnostika ušetrí prevádzkové náklady v prípade poruchy zariadenia. 

O takomto systéme sa sníva mnohým EPS-károm, ktorí už majú svoje odžité pri diagnostikovaní porúch.

Kto neverí - stačí mu vyskúšať.na jednej inštalácii.

 

oprávnenia k činnosti >>>>>>>>/sluzby/odborna-priprava

 

 

Posledná úprava Štvrtok, 10 Marec 2011 20:36
 

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2024-11-01 03:36:51 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206